Ak na svojom pozemku chováte sliepky, a to najmä kvôli domácim vajíčkam, môžete si každý mesiac privyrobiť pekné peniažky. Na ich predaj totiž nepotrebujete živnosť ani iné povolenia. Stačí jedna registrácia, dodržať niekoľko pravidiel a môžete podnikať.
V prípade, že chcete predávať iba malé množstvá vajíčok, hovoríme o takzvanom predaji z dvora. V prvom rade budete musieť svoj chov zaregistrovať na príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Nemusíte sa obávať. Nejedná sa o žiaden komplikovaný proces. Bude vám pridelené číslo a vaše sliepky budete chovať takpovediac oficiálne.
Predaj vajíčok z dvora má samozrejme svoje pravidlá. Máte na výber dve možnosti, kde a ako budete vajcia predávať.
- Priamy predaj konečnému spotrebiteľovi
V tomto prípade môžete predať maximálne šesťdesiat kusov vajec za týždeň. Pod označením „konečný spotrebiteľ“, rozumieme napríklad ľudí v dedine, ktorý ich od vás budú kupovať, poprípade o predaji na trhovisku.
- Predaj miestnej maloobchodnej prevádzke
Hovoríme napríklad o miestnom obchode, či stánku. Do týchto prevádzok môžete predať maximálne 350 kusov vajíčok za týždeň. Platí tu však ešte jedno pravidlo. daná prevádzka sa musí nachádzať maximálne dve hodiny cesty od hranice daného kraja, kde máte svoj chov zaregistrovaný na veterinárnej a potravinovej správe.
Papierovačkám sa úplne nevyhnete
Ako sme spomenuli na začiatku, na predaj vajíčok nepotrebujete živnosť, či iné povolenia. Ste však povinní viesť dokumentáciu. Tá musí obsahovať nasledujúce informácie.
- Celkový počet nosníc, ktoré chováte.
- Množstvo predaných vajíčok za jeden deň, ktoré predáte priamo v mieste produkcie, teda takpovediac pri vašej bránke.
- Množstvo predaných vajíčok za jeden deň, ktoré predáte napríklad na trhu.
- Informácie o maloobchodných prevádzkach, kde vajíčka predávate. (adresa, meno zodpovednej osoby, počet predaných vajec)
- dátum znášky
- Informácie o minimálnej dobe spotreby
Túto dokumentáciu musíte u seba uchovávať minimálne rok. Ak by ste sa pre takéto malé podnikane rozhodli, všetky potrebné informácie nájdete v Nariadení vlády číslo 360/2011, ktoré sa týka hygienických požiadaviek na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu.