Rád by som sa s vami podelil o moje skúsenosti, čo sa týka kúrenia drevom. Počas zimy, trávim minimálne dva týždne na chalupe, a to bez prestávky. Jediný spôsob ako si zabezpečiť teplo, je zakúriť v piecke. Ešte donedávna som bojoval s jednou naozaj starou. Každé rozkladanie ohňa bolo bojom,. Komín neťahal tak, ako mal, z piecky sa neskutočne dymilo, pretože už netesnila tak akoby mala. Tým pádom som musel vždy pootvárať všetky okná aj dvere, aby som vyvetral a teplo bolo preč. Tak som si zaobstaral novú. Dymenie skončilo, ale iba na krátky čas. Po troch dňoch kúrenia sa to začalo opäť. No a viete prečo? Pretože som kúril vlhkým drevom.
Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že ak je drevo suchá na povrchu, tak to stačí, nie je to tak. Musí totiž preschnúť hlavne z vnútra. To trvá tak rok až dva. Ak drevo kupujete, malo by byť už dostatočne preschnuté. Ja drevo zbieram v lese. Po tom ako u nás prebiehala ťažba, som sa dohodol s polesným, či môžem pozbierať odpad, ktorý ostal pohádzaný po zemi.
Ako postupovať, aby drevo preschlo čo najskôr
Drevo by ste mali čo najskôr napíliť na čo najmenšie kusy. Veľké konáre budú schnúť omnoho dlhšie. Potom ich naukladajte na miesto, kde je sucho a nebude na nich pršať, alebo padať rosa. Dôležité je aj to, aby na tomto mieste dostatočne prúdil vzduch, pretože inak by vám na ňom začali rásť huby a nepreschlo by nikdy. Dĺžka schnutia tiež závisí od toho, či sa k vám dostane čerstvo spílený strom, alebo taký ktorý na zemi ležal už nejaký čas.
Prečo sa neoplatí kúriť mokrým drevom
Ako som naznačil už na začiatku, mokré drevo vám spôsobí viacero problémov.
- Nebudete mať toľko tepla, ako z toho suchého.
- Pri zakladaní ohňa bude extrémne dymiť.
- Zapáli sa omnoho ťažšie, lebo najprv sa z neho bude musieť vypariť všetka vlhkosť.
- Asi najväčším problémom je ale to, že para, ktorá sa z mokrého dreva uvoľňuje zanáša komín. Sadza, ktorá sa usadí po obvode rúry, zmenší jeho priemer, takže bude mať horší ťah, a preto bude piecka dymiť priam neznesiteľne.