Slovenská národná strana (SNS), ešte v minulom roku predložila parlamentu návrh nových odvodov pre potravinové reťazce. Nejedná sa o nič komplikované. Predajcovia, by museli po novom, za predané potraviny, odvádzať štátu viac peňazí. Presne dva a pol percenta z ich celkového finančného obratu. Je nám všetkým jasné, kto by v konečnom dôsledku tieto financie pokryl. Tí, ktorí nakupujú, teda občania našej krajiny. Niektoré obchodné reťazce, už na túto pripravovanú novinku stihli zareagovať. Prostredníctvom reklám sľubujú, že ceny sa u nich nezvýšia ani v prípade zavedenia novej dane. Avšak asi len máloktorý predajca, bude ochotní dobrovoľne zarobiť menej, len pre spokojnosť svojich zákazníkov. Preto je veľmi pravdepodobné, že aj keď nestúpnu ceny za potraviny, priplatíme si pri iných výrobkoch.
Komu má nová daň pomôcť
Nová daň z potravín, by mala pomôcť celkovému ekonomickému rastu krajiny, ale aj samotným poľnohospodárom. Tieto peniaze “navyše “, by totiž mali putovať práve im. Tým, by sa Slovensko mohlo časom stať potravinovo sebestačným štátom. V súčasnosti, ním bohužiaľ ani zďaleka nie sme. Financie z novej dane, by mali pokryť najmä výdavky poľnohospodárov, ktoré musia utrácať, napríklad kvôli zlým vplyvom počasia. To, koľko úrody za rok prežije, samozrejme priamo vplýva aj na ceny potravín v obchodoch.
Čo ovplyvňuje ceny potravín
Ceny potravín v obchodoch ovplyvňuje viacero faktorov. Veľmi dôležité, je už spomínané počasie. Ak je príliš daždivý, alebo naopak suchý rok, plodiny nerastú ako majú. To spôsobuje, že ich poľnohospodári vyprodukujú menej a aby boli schopní pokryť svoje náklady, ich predajná cena, musí byť logicky vyššia. Ďalším dôležitým faktorom je samotný dopyt a taktiež to, či kupujeme potraviny z vlastnej produkcie, alebo tie dovážané.
#NECHCEMETOZAPLATIT
Ako reakcia na túto novinku v predajniach, vznikla iniciatíva „nechceme to zaplatiť“. Ak teda patríte k tým, ktorí so zavedením novej dane z potravín nesúhlasia, svoj názor môžete vyjadriť prostredníctvom online hlasovania. Podľa aktuálnych čísel na webovej stránke, je proti tejto dani takmer 26 000 Slovákov.